Bibelskola På rätt spår

Observera

Denna text publicerades första gången den 9 april, 2020. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Hösten 2021/Våren 2022

Lärjungaskap i vår tid

Vad innebär det att följa Jesus i vår tid? Med Bibelskola På rätt spår får du under ett år möjligheten att reflektera, inspireras och vägledas till att vara en lärjunge i Jesus efterföljd.

Föreläsningar och bönekurs

I Bibelskolan får du lyssna till föreläsningar, samtala och ställa frågor. Föreläsare kommer bland annat vara Rune W Dahlén, Mikael Tellbe, Linda Alexandersson, Esther och Arend Jan Poelarends och Liselotte J Andersson. Bibelskolan innehåller också en bönekurs i sex delar utifrån Herrens bön. I bönekursen får vi lyssna på ett samtal mellan Pete Greig och Johny Hughes, samtala med varandra och be. Kursen är producerad av Alpha.

Inriktning och uppgift

Vid starten väljer du en personlig inriktning och uppgift som du får hjälp med i en handledningsgrupp under året. Det kan vara en uppgift kopplad till församlingslivet, diakoni eller utåtriktat arbete. Kanske vill du starta en alphakurs, en aktivitet för barn och unga, pröva att predika eller leda gudstjänst, möta hemlösa eller nya svenskar, ingå i förbönstjänst eller något annat. Du väljer fritt en uppgift och inriktning som du vill pröva eller utvecklas i under bibelskoleåret. Till din hjälp har du en handledningsgrupp och en handledare med god erfarenhet av församlingsarbete.

För vem?

  • För dig som är 16 år och uppåt.
  • För dig som vill fördjupa din tro och uppgift i Guds rike.
  • För dig som vill träffa andra med en längtan att bli använd av Gud.

Fysiska träffar i Sannerudskyrkan, Kil

Lördagar och söndagar:

21-22 augusti, lördag 9.30-20.00, söndag 9.00-12.00 om våra rötter med Rune W Dahlén.

16 oktober 9.30-16.30 om lärjungaskap utifrån Paulus brev med Mikael Tellbe.

29 januari 9.30-16.30 om lärjungaskap utifrån evangelierna med Linda Alexandersson.

26 mars 9.30-16.30 om mission och evangelisation med Esther och Arend Jan Poelarends.

23-24 april, lördag 9.30-20.00, söndag 9.00-12.00 om bön och andlig vägledning med Liselotte J Andersson.

Onlineträffar via zoom

Onsdagar:

15 september 18.30-20.30 Grupphandledning

10 november 18.30-20.30 Grupphandledning och Bönekurs

8 december 18.30-19.45 Bönekurs

12 januari 18.30-20.30 Grupphandledning

23 februari 18.30-20.30. Grupphandledning

Boende, mat och litteratur

Boende 21-22/8 och 23-24/4 med frukost kan ordnas i mån av plats hemma hos församlingsmedlemmar i Kil. Det går också att boka eget boende på bed&breakfast eller hotell men det ingår inte i deltagaravgiften. Fikan, luncher och avslutningsmiddag under kurstiden ingår i deltagaravgiften. Vi kommer att tipsa om god litteratur utifrån föreläsningarna i Bibelskolan men det är inte obligatoriskt att köpa någon litteratur.

Deltagaravgift

Deltagaravgiften är 1490 kr och betalas innan Bibelskolan börjar. Alternativt går det att dela upp betalningen så att 750 kr betalas innan höstterminen och 740 kr innan vårterminen. Är du studerande kanske du kan ansöka om ett bidrag till avgiften från din hemförsamling. Betalning till Sannerudskyrkan bankgiro 677-8450. Märk med namn och bibelskola 21/22.

Anmälan

Anmäl dig till: anmalan@sannerudskyrkan.se. Skriv Namn, adress, födelsedatum, e-post, telefonnummer, hemförsamling (om du tillhör en församling) och eventuellt behov av särskild kost. Sista anmälningsdag 12 juni 2021.

Arrangörer

Bibelskola På rätt spår är ett samarbete mellan Sannerudskyrkan, Equmeniakyrkan Region Svealand och studieförbundet Bilda.

Frågor?

För ytterligare information och frågor kontakta Adam Harknäs. E-post: adam.harknas@sannerudskyrkan.se eller mobil: 072-448 44 12.